aplikacje vr

Technologia VR dynamicznie rozwija się już od kilku lat, ale wciąż jest to początek. Prawdziwy rozkwit dopiero przed nami. To, że tak wiele osób w dzisiejszych czasach posiada smartfony o dobrych parametrach, które radzą sobie z wyświetlaniem materiałów przygotowanych w technologii VR, twórcy filmów, aplikacji i gier chętnie tworzą nowe materiały. Coraz bardziej rozbudowane są również aplikacje VR.

Technologia VR

aplikacje vrTechnologia VR jest rewelacyjna i z roku na rok będzie się coraz bardziej rozwijać i upowszechniać. Oczywiście oprócz smartfona potrzebne są jeszcze specjalne gogle, dzięki którym będzie można przeżywać doznania, jakich nigdy nie będą w stanie zapewnić standardowe urządzenia do wyświetlania obrazu. Na szczęście najprostsze opcje można kupić w bardzo przystępnych cenach. Najtańsze gogle jakie są dostępne na rynku to tak zwane CardBoard, które zbudowane są z kartonu. Co ciekawe z powodzeniem można także wykonać je samodzielnie w domu. Wszystko czego potrzeba to kawałek kartonu, dwie soczewki i gumka recepturka. Pełna specyfikacja udostępniona jest w internecie przez firmę Google, która jest twórcą tych gogli. Dzięki temu każdy, kto posiada smartfon jest w stanie, niezwykle niskim nakładem środków przekonać się czym jest wirtualna rzeczywistość.

Aplikacje VR

Jeśli ktoś będzie miał ochotę na zapewnienie sobie jeszcze lepszych wrażeń z lepszą jakością obrazu to oczywiście wybór profesjonalnych rozwiązań rośnie z miesiąca na miesiąc. Chcąc przekonać się czym jest VR można oglądać specjalnie przygotowane pod tę technologię firmy sferyczne, można grać w gry oraz pobierać aplikacje VR. Mając smartfona z Androidem możemy już dziś pobrać mnóstwo aplikacji z Google Play. Użytkownicy iPhone’a znajdą z kolei duży wybór w Apple Store. Co najważniejsze są one dostępne do pobrania zupełnie za darmo. Możliwości rozwoju technologii VR jest mnóstwo. Najbardziej oczywistym jest tworzenie gier, w których gracz może zatopić się w wirtualnym świecie robotów, zombie czy dinozaurów. Filmy prezentujące przejażdżkę roller coasterem, autem wyścigowym, motocyklem – to już standard, z którym spotkał się każdy, kto już miał możliwość przetestowania technologii VR.

Możliwości technologii VR

Oczywiście zapewnia to bardzo ciekawe przeżycie, wiele z obrazów wyświetlanych w tych aplikacjach jest bardzo realistycznych a nas mózg zwyczajnie się w tym gubi. Przejażdżka roller coasterem sprawia, że błędnik po prostu szaleje i trudno jest się oprzeć potrzebie, aby nie chronić się przed przeciążeniami. Spacer wśród dinozaurów może być niezwykle ekscytujący. Wirtualny skok ze spadochronem albo na bungie? Lot paralotnią? Proszę bardzo. Ale możliwości rozwoju jest zdecydowanie więcej i większość z nich wcale nie jest związana z rozrywką. Z pewnością będą powstawały na przykład aplikacje, dzięki którym będzie można zwiedzać świat. Nie trzeba już będzie decydować się na stresujący lot, pobyt w obcym kraju bez znajomości języka. Brak odpowiednich funduszy na podróżowanie również nie będzie stanowił problemu. Prawie wszyscy mają dziś smartfony i każda z tych osób, może pozwolić sobie na kupno choćby najtańszych gogli.

VR a edukacja

aplikacje vrDzięki temu, używając odpowiedniej aplikacji, może znaleźć się w samym sercu Rzymu, Paryża czy amazońskiej dżungli. Oczywiście ktoś te wszystkie filmy i aplikacji musi tworzyć, więc w najbliższych latach z pewnością będzie rosło zapotrzebowanie na odpowiednich specjalistów. Zdecydowanie warto się kształcić w tym kierunku. Skoro już mowa o kształceniu to szkoły mogą w przyszłości stanowić duży odsetek użytkowników technologii VR. Lekcje geografii z pewnością będą dużo bardziej ciekawe, jeśli zamiast zwykłych map, uczniowie będą mogli wirtualnie zanurzyć się w danym temacie. Na lekcjach historii będzie można przenieść się w sam środek koronacji króla Bolesława Chrobrego lub bitwy pod grunwaldem. Będzie można odwiedzić każde muzeum w dowolnym miejscu na świecie, dzięki odpowiedniej aplikacji.

Szkoły nauki jazdy będą mogły wykorzystać VR do szkolenia kursantów z poruszania się po droga jeszcze zanim faktycznie wsiądą do samochodu. Po wstępie z teorii ruchu drogowego będzie można dać się sprawdzić kursantowi w poruszaniu się w ruchu ulicznym bez ryzyka, że dojdzie do jakiejkolwiek kolizji. To pozwoli wyćwiczyć się w wielu możliwych na drodze sytuacjach i wyrobić w sobie odpowiednie nawyki. Piloci już dzisiaj zanim zasiądą za sterami samolotu muszą spędzić konkretną ilość lotów na symulatorze. Dzięki zastosowaniu VR ich szkolenie będzie mogło być jeszcze bardziej efektywne, ponieważ doświadczenie będzie bardziej rzeczywiste. Tak samo rzecz ma się z astronautami, żołnierzami, policjantami czy strażakami. Twórcy aplikacji bazujących na wirtualnej rzeczywistości mają w tym zakresie naprawdę ogromne pole do popisu. Wydaje się, że możliwości są ograniczone jedynie wyobraźnią.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here