Głośniki aktywne

Mnóstwo osób traktuje zestawy stereo, jako swego rodzaju źródło sygnału w odtwarzaczu CD, jak i przewodach głośnikowych oraz innych tego typu urządzeniach, które mają za zadanie dostarczenie sygnału do kolumn. Jednakże warto wiedzieć, że nie jest to jedyne zastosowanie głośników stereo. Na rynku już od dłuższego czasu, możemy zakupić również głośniki aktywne, które stanowią konfiguracje dysponujące zintegrowanym wzmacniaczem. Ta właśnie metoda pochodzi od profesjonalnego sprzętu audio.

Wszelkie urządzenia, takie jak kolumny sceniczne, czy też monitory studyjne, zaliczyć możemy do urządzeń aktywnych. Przez to, że dane urządzenie posiada zintegrowany wzmacniacz, to możliwe jest stworzenie zestawu stereo, używając do tego tylko i wyłącznie źródła. Pomimo tego, że zdecydowanie popularniejszymi kolumnami, aniżeli kolumny aktywne, są kolumny pasywne, to nadal dziedzina związana z kolumnami pasywnymi niebywale dynamicznie się rozwija.

Czym tak naprawdę są głośniki aktywne i jakie wyróżniamy ich rodzaje?

Głośniki aktywneBierny, a więc standardowy zespół głośnikowy, odbiera sygnał od wzmacniacza. Sygnał ten dzielony jest poprzez bierną zwrotnicę, a następnie kierowany do danych głośników. Określenie, że dane głośniki, należą do grupy głośników biernych, może polegać na ustaleniu bardzo prostej rzeczy, a mianowicie, czy jest on podłączony do sieci, czy też podłączenie przebiega przez wzmacniacz. Za przykład może posłużyć znane urządzenie, jakim jest Nautilus B&W w kształcie ślimaka, który dysponuje aktywną zwrotnicą, która nie działa wraz z sygnałem wzmocnionym, ale tylko i wyłącznie z sygnałem niskopoziomowym. W skrócie mówiąc, świadczy to o tym, iż zlokalizowany jest on nie pomiędzy wzmacniaczem a głośnikiem, jak to występuje w tradycyjnych modelach, ale znajduje się on pomiędzy przedwzmacniaczem a końcówkami energii, który to przeznaczony jest dla standardowych głośników.

W zestawie z Nautilusem znajdziemy również zwrotnicę, która zlokalizowana jest poza obudową kolumny. W tym modelu niezbędne jest dodatkowe zakupienie czterech końcówek mocy, ponieważ ten typ kolumny jest czterodrożny. Pośród kolumn aktywnych, zdecydowanie najczęściej cała elektronika znajduje się wewnątrz obudowy, co ma swoje plusy. Głośniki systemowe, które charakteryzują się rozszerzeniem, posiadają profesjonalne obwody sprężenia zwrotnego, które działają poprzez sensory, które mają za zadanie poprawiać pracę głośników.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here