Jak działa dysk twardy?

Chociaż coraz częściej wypierany jest przez nośnik SSD, dysk HDD nadal obecny jest na co dzień w naszym życiu. Znajdziemy go w laptopie, komputerze stacjonarnym czy serwerze plików NAS. Zastanawialiście się kiedyś, jak tak naprawdę działa dysk twardy?

Historia

Zanim przejdziemy do tego, jak działa dysk twardy, warto dowiedzieć się, jaka jest jego historia. Nośnik HDD jest bezpośrednim następcą dyskietek używanych kilkadziesiąt lat temu. Pierwszy dysk twardy zaprezentowała w roku 1956 firma IBM. Jego pojemność wynosiła 5 MB. Na tamte czasy była ona nawet kilkanaście razy wyższa, niż w przypadku standardowych dyskietek. Do sprzedaży dysk HDD trafił dopiero w 1980 roku za sprawą firmy Seagate. Był to nośnik 5,25″ o pojemności 5 MB. W 1987 roku na rynek trafiły pierwsze dyski 3,5″, które sprzedawane są do dziś. Obecnie nośniki HDD dostępne są w pojemnościach nawet do 16 TB.

Jak działa dysk HDD?

Budowa nośnika HDD opiera się na zasadzie wirującego dysku lub kilku dysków wykonanych z bardzo cienkiej warstwy szkła i metalu oraz nośnika magnetycznego i głowic elektromagnetycznych, odczytujących i zapisujących nasze dane. Pliki zapisywane są na nośnika HDD poprzez przesłanie strumienia magnetycznego przez głowicę zapisującą lub specjalną antenę metalową. Zmienia ona polaryzację magnetyczną i strumień indukcji magnetycznej, dzięki czemu pliki mogą zostać odczytane odwrotnie. Nośniki magnetyczne połączone są ze sobą i poruszają się jednakowo, dzięki czemu zwora daje dostęp do całości talerza lub talerzy. Jednak dysk HDD to nie tylko zespół skomplikowanych elementów mechanicznych. To również zaawansowana elektronika, dzięki której nośnik może odpowiednio pracować – odczytywać dane zapisane w pamięci operacyjnej i je zapisywać. Składa się ona z procesora, oprogramowania proceduralnego oraz interfejsu SATA, rzadziej ATA (w nośnikach HDD starego typu). W przypadku jej uszkodzenia nasze pliki mogą zostać bezpowrotnie stracone. Na szczęście mechaniczna utrata zdolności do pracy kontrolerów elektrycznych jest praktycznie niemożliwa , ponieważ chroni je aluminiowa obudowa. Odporna jest również na zanieczyszczenia, w tym parę wodną, piasek czy pył.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here