Klawiatura ergonomiczna

Klawiatura ergonomiczna została stworzona z myślą o wszystkich tych osobach, które bardzo dużo pracują wykorzystując do tego celu narzędzie jakim jest komputer. W tym przypadku zarówno wygięcie, jak i specjalna podkładka zostały stworzone wyłącznie po to, aby zapewnić dłoniom i nadgarstkom (a w niektórych przypadkach nawet i ramionom) odpowiednią, możliwie jak najbardziej naturalną pozycję. Chodzi tu o to, żeby nawet przy wielogodzinnej pracy przed komputerem czuć się na tyle komfortowo, na ile jest to możliwe przy długotrwałym przebywaniu w niezmiennej pozycji.

Klawiatura ergonomiczna

Klawiatura ergonomicznaCechą charakterystyczną takiej klawiatury jest również różna wielkość klawiszy. Ten trik został zastosowany nie bez powodu – chodzi tu przede wszystkim o to, aby możliwe było sięgnięcie do środkowych liter bez ruchów nadgarstka, które zbyt często wykonywane doprowadzić by mogły do dolegliwości bólowych. Z pewnością takie ergonomiczne klawiatury doskonale sprawdzą się w przypadku osób bardzo dużo czasu spędzających przed komputerem, co oczywiście nie znaczy, że inni również nie będą usatysfakcjonowani z korzystania z nich. Wiele jednak osób twierdzi, że takie klawiatury nie do końca są wygodne w zastosowaniu. Być może nie każdemu będą odpowiadały już po pierwszym wykorzystaniu ze względu na swoje specyficzne cechy, jednak do tego typu klawiatury tak naprawdę można się bardzo szybko przyzwyczaić.

Warto jedna mieć na uwadze, że klawiatury ergonomiczne mogą być w różny stopniu – jedne mniej, inne natomiast bardziej. Jest wiele cech wpływających na to, czy dana klawiatura może być określana mianem klawiatury ergonomicznej czy też nie. Duży wpływ na ergonomię klawiatury mają tak zwane wyspowe klawisze, które mają za zadanie znacząco ułatwić trafianie palcami w odpowiednie znaki na klawiaturze. Klawiatura, w której zastosowane są takie właśnie klawisze charakteryzuje się tym, że pomiędzy jej poszczególnymi elementami widoczne są około 2-3 mm przerw, żaden przycisk nie sąsiaduje z innym w sposób bezpośredni. W ergonomicznych klawiaturach zauważalny jest także odpowiedni skok klawiszy. Dla osób pracujących bardzo dużo przed komputerem (chodzi tu przede wszystkim o programistów, copywriterów czy tłumaczy) idealne klawiatury to takie, które charakteryzują się stosunkowo niskim skokiem. Te z wysokim najodpowiedniejsze natomiast będą dla graczy, którzy nie mają potrzeby tworzenia za pośrednictwem klawiatury długich tekstów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here