Konwerter GLC-SX-MMD poprawi stabilność sieci LAN

Budowa sieci lokalnej nie jest trudna. Warto jednak zadbać o odpowiednie komponenty. Jednym z nich będą urządzenia marki Cisco.

Historia sieci LAN ma ponad 40 lat

Po raz pierwszy kilka urządzeń stworzyło sieć lokalną w 1976 roku. Miała to miejsce w ośrodku badawczym firmy Xerox. Twórcą pierwszego LAN-u był Robert Metcalfe. Zaprezentował on wówczas pierwszą wersję Ethernetu, obecnie najpopularniejszego rozwiązania stosowanego w sieciach lokalnych. Połączył ze sobą komputery i drukarki firmowe. Urządzenia mogły przesyłać między sobą dane z prędkością 3 MB/s, co wówczas bardzo dobrym wynikiem. Obecnie Ethernet jest wciąż rozwijany, a najnowszy standard oferuje prędkość 100 Gb/s.

Jak zbudować wewnętrzną sieć?

Sieć LAN sprawdza się nie tylko w firmach, ale także w domu. Szczególnie, gdy mamy więcej niż jedno stanowisko komputerowe. Wówczas łatwiej i szybciej znajdziemy dostęp do plików. Przy małych sieciach sprawdza się typologia gwiazdy. W tym rozwiązaniu kabli jest tyle, ile urządzeń tworzących sieć. Wszystkie zbiegają się w jednym punkcie. Jest to zazwyczaj albo router, albo switch. W sieciach lokalnych coraz chętniej wykorzystuje się standard Ethernet 10 Gb/s. Jest to możliwe dzięki pojawieniu się konkretnych rozwiązań sieciowych. Obsługa tej prędkości przez karty sieciowe stała się standardem. Podobnie rzecz ma się w przypadku dysków twardych. Urządzenia oparte na technologii SATA III nie są w stanie przekazywać danych z taką dużą prędkością, jaką oferuje Ethernet. Dlatego w sieci tej sprawdzą się dyski SSD z interfejsem M.2, które są oparte na protokole NVMe. Jeśli decydujemy się na połączenie przewodowe, zadbajmy także o kable, które nie spowodują utraty prędkości. Najlepiej korzystać z tych oznaczonych sygnaturą 6 lub 6a.

GLC-SX-MMD – konwerter gwarantujący stabilizację

Sercem każdej sieci wewnętrznej jest router. To on odpowiada w dużej mierze za sprawne działanie LAN-u. Jeśli jego możliwości są ograniczone lub nie jest w stanie zapewnić dostępu do sieci wszystkim urządzeniom, Wówczas warto zdecydować się na switch, czyli przełącznik sieciowy. Sprzęt wysokiej jakości dostarcza amerykańska firma Cisco, która jest pionierem w technologiach sieciowych. W swojej ofercie mają wiele urządzeń, także konwertery przemysłowe GLC-SX-MMD. Więcej na ich temat znajdziesz na stronie polskiego dystrybutora, firmy Dabacom. Konwerter pozwala na łączenie kabli miedzianych ze światłowodowymi. Urządzenie to dostosowuje się także do naszych potrzeb, dzięki czemu poprawie ulega autonomiczna praca sieci.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here