W sklepach ze sprzętem elektronicznym mamy dziś ogromny wybór różnego rodzaju myszek komputerowych. Duże znaczenie podczas zakupu ma fakt, przez kogo i w jakim celu będzie używane takie urządzenie. Poszczególne modele różnią się znacznie od siebie – nie tylko wyglądem, ale również parametrami i ceną. Koszt takiego gadżetu może wynosić bowiem od kilkunastu do nawet kilkuset złotych. Myszka dla grafika to niestety większe wymagania niż w przypadku zakupu takiego urządzenia dla zwykłego użytkownika. Tym samym rośnie również jej cena – dla profesjonalisty nie znajdziemy raczej sprzętu w granicach kilkudziesięciu złotych.

Myszka dla grafika

myszka dla grafikaMyszka dla grafika powinna spełniać odpowiednie kryteria, ponieważ nie będzie to akcesorium stosowane jedynie do tradycyjnych czynności komputerowych. Zawodowiec, który na co dzień wykorzystuje komputer do projektowania grafik, potrzebuje bardzo dobrej i przede wszystkim niezawodnej myszki, mogącej znacznie przyczynić się do wzrostu tempa i płynności pracy. Ogrom godzin spędzonych przed monitorem sprawia, że warto zainwestować w sprzęt, który ułatwi wszystkie czynności i korzystanie wpłynie na poprawę komfortu działań. Z tego powodu jedną z pierwszych rzeczy, które należy podczas zakupów sprawdzić, jest parametr o nazwie DPI (z angielskiego „dots per inch”), określający ilość punktów w każdym calu.

Oznacza to, krótko mówiąc, w jakiej rozdzielczości pracuje urządzenie. Im więc wartość DPI sprzętu jest większa, tym myszka dla grafika ma do przejścia krótszą trasę, aby dojść z jednego miejsca na ekranie do drugiego. Wysokie DPI przyspiesza więc działanie i sprawia, że praca staje się nieco ułatwiona, a ruchy zdecydowanie dokładniejsze i płynniejsze. Ile zatem powinna wynosić rozdzielczość w tym wypadku? Dobra myszka dla grafika nie powinna mieć wskaźnika DPI niższego niż 2000-3000 – to absolutne minimum, choć oczywiście im więcej w tym zakresie, tym lepiej. Jak nietrudno się domyśleć, ma to jednak wpływ na koszt.

Dla porównania – klasyczna mysz z niskiej lub średniej półki cenowej to zazwyczaj DPI na poziomie co najwyżej 1000, co raczej nie sprawdzi się w pracy grafika komputerowego. Gadżet ten powinien być jak najbardziej funkcjonalny i praktyczny. Opcją, która zdecydowanie umila pracę jest więc również wyposażenie akcesorium w przyciski funkcyjne, jak np. cofanie, przewijanie, powiększanie, oraz dodatkowo takie, które można zaprogramować dowolnie, w zależności od swoich własnych potrzeb. W ten sposób możliwe jest wykonywanie sporej ilości czynności bez potrzeby wykorzystywania w tym celu klawiatury. Tak spersonalizowana myszka dla grafika to na pewno ogromne udogodnienie. Warto również sprawdzić, czy urządzenie jest kompatybilne z różnymi systemami i modelami komputerów.

Myszka bezprzewodowa

Wiele osób zastanawia się, czy myszka dla grafika koniecznie musi być w wersji bezprzewodowej. Tu sprawa jest oczywista. Kable znacznie utrudniają pracę, zwłaszcza taką, w której istotny jest każdy ruch ręki. Często się plączą, uniemożliwiają precyzję gestów, poza tym często wyglądają nieestetycznie na biurku, a na dodatek stanowią ograniczenie, jeśli chodzi np. o odległość od komputera podczas działań. Zdecydowanie więc myszka dla grafika nie powinna posiadać przewodów. Dobre, nowoczesne urządzenia mają za to bardzo wydajne akumulatory, które pozwalają na naprawdę długi czas funkcjonowania. Po rozładowaniu wystarczy sprzęt ponownie naładować, podłączając go np. do wejścia USB lub wymieniając baterie. Trzeba przyznać, że jest to dość wygodna forma działania.

Myszka ergonomiczna

myszka dla grafikaKolejna sprawa, która zresztą wywołuje wiele dyskusji, dotyczy samego wyglądu urządzenia. Jak wiadomo, producenci sprzętu komputerowego prześcigają się w wymyślaniu wciąż nowych designów. Czy ta kwestia ma jakiekolwiek znaczenie dla omawianego przez nas zawodu? Z pewnością ta, ale nie chodzi tu o kolor czy wzornictwo, a o kształt urządzenia. Pod tym względem myszka dla grafika powinno być jak najbardziej ergonomiczna. Co to w praktyce oznacza? Przede wszystkim dobrze dopasowane do dłoni akcesorium wpływa na dokładniejsze wykonywanie wszystkich ruchów. Ponadto bardzo ważną rzeczą jest to, aby grafikowi podczas pracy było jak najwygodniej. Wielogodzinne zadania często kończą się bolesnością w obrębie palców, nadgarstka, a nawet ramion i barków, a to z pewnością nie umila działań. Myszka dla grafika powinna zatem mieć tak wyprofilowany kształt, aby jak najlepiej leżała w dłoni i umożliwiała tym samym komfortową pracę. W przeciwieństwie do uniwersalnych, biurowych wersji, urządzenie to jest z reguły gadżetem niesymetrycznym, dlatego ważne też, aby wybrać odpowiednio mając na uwadze fakt, czy użytkownik jest osobą praworęczną czy leworęczną. Ponadto znaczenie ma także wielkość i waga sprzętu. Zbyt wielka i ciężka myszka dla grafika na pewno pogorszy komfort pracy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here