Patrząc na oznaczenia procesorów w komputerach można się łatwo pogubić. Na rynku mamy dwie wiodące firmy produkujące te komponenty: Intel oraz AMD. W tym wpisie przyjrzymy się tematowi, jakim są oznaczenia procesorów Intel. To właśnie procesory tej firmy najczęściej spotkamy w gotowych zestawach PC lub różnego rodzaju laptopach, notebookach czy ultrabookach. Osoba nie śledząca technologicznych nowinek może nie wiedzieć co oznaczają poszczególne nazwy, co sprytnie wykorzystują właściciele sklepów. Tworzą oni reklamy, gdzie dobitnie podkreśla się ładnie brzmiącą serię procesorów, mimo że często jest ona dość słaba. Osoba niezorientowana w branży może sądzić, że ma do czynienia z prawdziwą okazją. Przejdźmy więc do rzeczy: co oznaczają poszczególne rodzaje procesorów Intela?

Oznaczenia procesorów Intel

Oznaczenia procesorów IntelIntel Atom – To stosunkowo proste i nieskomplikowane układy do bardzo podstawowych czynności. Są najczęściej stosowane w małych, 11″ bądź 13″ laptopach. Mogą być wybierane przez osoby chcące pisać teksty na komputerze lub wykonywać inne podstawowe zadania.

Intel Celeron – Seria tanich procesorów, częściej spotykanych w komputerach stacjonarnych. Celerony są przeznaczone do podstawowych zadań, takich jak przeglądanie internetu, oglądanie filmów w jakości HD itp. Niektóre jednostki w połączeniu z przyzwoitą ilością pamięci operacyjnej RAM pozwolą także na zagranie w starsze, mało wymagające gry, takie jak Far Cry 1, Harry Potter, Chrome czy symulatory. Uruchomienie gier sieciowych także nie powinno być zbyt trudne.

Intel Pentium – Procesory minimalnie lepsze od Celeronów. Zapewnią nieco lepszą wydajność w grach i filmach (nie mówimy oczywiście o najlepszych ustawieniach). Często spotkamy układy Pentium w laptopach.

Najlepsze procesory Intela

Intel Core i3, i5 oraz i7 – To najlepsze procesory Intela, przy czym i3 są najbardziej podstawowymi z tej trójki. Za laptopa z procesorem Intel Core i3 zapłacimy około 2500 zł, jest to dobry stosunek cena/jakość. Core i5 oraz i7 to już wyższa półka, stworzona między innymi z myślą o graczach. Te procesory często są podkręcane, mają odblokowane mnożniki i dają szansę na cieszenie się najnowszymi grami z wysokimi ustawieniami grafiki i detali oraz na oglądanie filmów w najwyższej rozdzielczości. Układy Intel Core i5 oraz i7 spotkamy w laptopach z wyższej półki, często wybierają je też bardziej zaawansowani użytkownicy którzy sami kompletują swój zestaw podzespołów, a następnie składają komputer.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here