Porównywanie procesorów

Procesor to jeden z najważniejszych komponentów komputera, obok płyty głównej, która jest jego „sercem”, pamięci operacyjnej zapewniającej płynność działania przy wielu operacjach, dysku zapewniającego przestrzeń na nasze pliki oraz karty graficznej przydającej się przy zaawansowanych grach i filmach. To jaki procesor powinniśmy wybrać zależy w znacznej mierze od celów, do jakich będziemy używać komputera. Czym powinien charakteryzować się dobry procesor i jak powinno wyglądać dobre porównywanie procesorów?

Porównywanie procesorów

Pierwszą cechą charakterystyczną dla procesora jest jego producent. Na rynku mamy dwóch liczących się graczy: Intela oraz AMD. Większość osób uważa, że pierwsza z tych firm oferuje lepsze układy, jednak wiele zależy od naszego gustu. Procesory Intela częściej znajdziemy z pewnością w gotowych zestawach i laptopach.

Porównywanie procesorówKolejną cechą procesora jest jego seria. Jeśli chodzi o Intela, wyróżniamy procesory do podstawowych zadań (Celeron, Pentium), biurowe średniaki (core i3) oraz najmocniejsze układy, często z odblokowanym mnożnikiem (core i5 oraz core i7). Gdzieniegdzie można spotkać jeszcze procesory z serii Atom. W AMD mamy serie K5, K6, K7, K8, K10, K10.5. Istotnym czynnikiem odpowiadającym za wydajność procesora jest liczba rdzeni. Absolutnie najniższa liczba rdzeni, z jaką się dziś spotkamy to dwa, jednak przeważnie procesory mają ich 4 bądź 8. Trzeba zwrócić uwagę też na taktowanie procesora wyrażone w gigahercach. Dobrze żeby było stosunkowo wysokie, szczególnie jeśli chcemy grać w wymagające gry.

Procesory mają też zintegrowaną kartę graficzną do podstawowych zadań

Jeżeli nie planujemy inwestować dodatkowych pieniędzy w zakup samodzielnej karty, popatrzmy na parametry tej zintegrowanej z interesującym nas procesorem. Warto popatrzeć także na techniczne dane procesora, architekturę czy liczbę pinów. Od tego zależy, czy procesor, który chcemy zakupić, będzie kompatybilny z płytą główną naszego komputera. Problem ten nie dotyczy nas jeśli kupujemy gotowy, złożony zestaw w sklepie lub jeśli wybieramy laptopa.

A jak sprawa wygląda w urządzeniach mobilnych, smartfonach i tabletach?

Tam również mamy dwie przodujące firmy, MediaTek oraz Qualcom Snapdragon. Przyjęło się, że ta druga oferuje lepsze i mocniejsze układy. W tańszych urządzeniach znajdziemy MediaTeki, jednak już nawet najtańsze smartfony za ok. 300 zł oferują czterordzeniowe układy wystarczające do podstawowych zadań.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here