Głośnik do subwoofera

Zestaw car audio bez niezawodnego subwoofera? To nie do pomyślenia! Jeśli konstruujesz swój zestaw oraz poszukujesz stosownego generatora niskich częstotliwości, do wyboru masz głośniki o średnicy od 6,5” aż do 15”. W który rozmiar należałoby celować? Czy zawsze najlepiej wybrać jak największy głośnik do subwoofera? A może wręcz odwrotnie?

Wielkość głośników do subwoofera a brzmienie

Spójrzmy wpierw na drobniejsze głośniki. Najważniejszą korzyścią rozmiarów 6,5-8” jest szybka oraz efektywna praca. Równocześnie bas z takim głośnikiem nie będzie tak dobrze wyczuwalny, jak przy większych rozmiarach. Niewątpliwie nadal uzyskamy dużą dawkę niskich tonów, lecz drobne głośniki nie są doskonałym wyborem dla osób, jakie poszukują basu grzmiącego niczym burza stulecia. Idealnie natomiast małe głośniki do subwoofera sprawdzą się w wypadku silnych utworów. Zalecane są zatem m.in. dla fanów rocka oraz popu, a również rodzajów muzyki elektronicznej z szybko pracującym basem, np. drum and bass.

Średni głośnik do subwoofera, więc tenże o rozmiarze 10-12” to wybór niezwykle powszechny

To głośniki, jakie doskonale zagrają właściwie w każdym gatunku muzycznym. Gdy składasz zestaw pod dany typ muzyki, odpowiedniejszym wyborem mogą wykazać się inne wymiary, niemniej, głośniki 10-12” polecane są wszystkim poszukującym kompletnego rozwiązania. Od odpowiednich głośników tej wielkości możesz oczekiwać mocnego, dobrze zbalansowanego basu, jaki zabrzmi idealnie w utworach rockowych, popowych, jazzowych, i również w wielu odmianach rapu.

Średni głośnik do subwoofera, więc tenże o rozmiarze 10-12” to wybór niezwykle powszechnyNajwiększe głośniki z kolei doskonale sprawdzają się w tworzeniu najmniejszych tonów. To właśnie one są w stanie wydawać z siebie duże ilości tak niskich pomruków, iż ludzkie ucho nie jest w stanie ich wychwycić (wibracje za to można poczuć całym ciałem). Głośniki do subwoofera 15-18” są w stanie wytworzyć także duże ciśnienie, dzięki bardzo obszernym membranom. Takie typy sprawdzą się wszędzie tam, gdzie potężny niski bas ma zwłaszcza istotne znaczenie, a prędkość pracy głośnika nie jest priorytetem. To znaczy, iż należałoby sięgnąć po największe rozmiary podczas konstruowania kompletu audio pod dubstep, hip-hop, rap oraz wiele gatunków muzyki elektronicznej.

Wielkość głośnika ma niezwykle istotne znaczenie dla charakterystyki brzmienia. Im większa powierzchnia membrany tym niżej głośnik jest w stanie zejść – 6,5” nie zagra tak niskich częstotliwości, jak 18” lub 15” cali. Nie znaczy to jednakże, iż głośnik do subwoofera zawsze winien być jak największy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here