Głośnik wysokotonowy

Prawie zawsze głośnik wysokotonowy jest sterownikiem elektrodynamicznym wykorzystującym cewkę dźwiękową zawieszoną w stałym polu magnetycznym. Projekty te działają przy zastosowaniu prądu z wyjścia wzmacniacza obwodu do cewki drutu zwanego cewką dźwiękową. Cewka dźwiękowa wytwarza zmienne pole magnetyczne, które działa przeciwko stałemu polu magnetycznemu magnesu, wokół którego cylindryczna cewka dźwiękowa jest zawieszona, zmuszając cewkę dźwiękową i membranę przymocowaną do niej do poruszania się w rytmie impulsów elektromagnetycznych. Ten mechaniczny ruch na wykresie przypomina kształt fali sygnału elektronicznego docierającego z wyjścia wzmacniacza do cewki dźwiękowej. Ponieważ cewka jest przymocowana do membrany, ruch wibracyjny cewki przenosi się do membrany; membrana z kolei wzbudza powietrze, tworząc w ten sposób ruchy powietrza i fale dźwiękowe, które są słyszalne jako wysokie dźwięki.

Głośnik wysokotonowy

Głośnik wysokotonowyNowoczesne głośniki wysokotonowe zazwyczaj różnią się od starszych głośników wysokotonowych, które były zwykle małymi wersjami głośników niskotonowych. Membrany są termo formowane z folii poliestrowej lub jedwabiu albo tkaniny poliestrowej, która jest impregnowana żywicą polimerową. Głośniki wysokotonowe są zwykle wykonane z aluminium, stopów aluminium i magnezu lub tytanu.

Wysokie częstotliwości mają na celu przekształcenie sygnału elektrycznego w mechaniczny ruch powietrza.

Wśród wyzwań, z którymi muszą zmierzyć się specjaliści w projektowaniu i produkcjach głośników wysokotonowych są: zapewnienie właściwego tłumienia, aby zatrzymać ruch kopuły; zapewnienie powiększenia liniowości, umożliwiającej wysoką moc na dolnym końcu jego zakresu częstotliwości; zapewnienie wolności od kontaktu z węzłem magnetycznym, trzymając kopułę na środku, w czasie poruszania; i zapewniając odpowiednią moc przetwarzania bez dodawania nadmiernej masy.

Wysokiej częstotliwości głośnik może również pracować we współpracy z głośnikami niskotonowymi, które są odpowiedzialne za generowanie niskich częstotliwości.

Niektóre głośniki wysokotonowe umieszcza się poza głównym korpusem w ich własnej jednostce. Jest to jednostka pół-niezależna.

Głośniki i częstotliwość

Większość głośników wysokotonowych jest przeznaczona do odtwarzania częstotliwości aż do formalnie określonej górnej granicy ludzkiego zakresu słuchu (zwykle określanej jako 20 kHz); niektóre działają nawet na częstotliwościach do około 30 kHz. Głośniki wysokotonowe o dużym zasięgu zostały opracowane do testów psychoakustycznych, do rozszerzonego zakresu cyfrowego dźwięku, przeznaczone dla miłośników muzyki, dla biologów wykonujących badania nad reakcją zwierząt na dźwięki oraz dla otaczających systemów dźwiękowych w ogrodach zoologicznych. Głośniki wysokotonowe zostały wykonane tak, że mogą odtwarzać dźwięki o częstotliwości do 80 kHz, a nawet 100 kHz.

Materiały użyte w konstrukcji

Wszystkie materiały konstrukcyjne mają swoje zalety i wady. Projektanci szukają niskiej masy, wysokiej sztywności i dobrego tłumienia. Obecnie inne metale stosowane są do wytwarzania głośników, takie jak aluminium, tytan, magnez i beryl, a także różne ich stopy, które są uważane za lekkie i sztywne i mają niskie tłumienie; ich tryby rezonansowe występują powyżej 20 kHz. Bardziej egzotyczne materiały, takie jak syntetyczny diament, są również używane ze względu na ich ekstremalną sztywność. Politereftalan etylenu stosowany jest jako folie. Oprócz tego tkaniny jedwabne, które nie wywołują niepotrzebnego drżenia, ale niestety nie są tak sztywne.

Ogólnie rzecz biorąc, mniejsze kopułowe głośniki wysokotonowe zapewniają szeroką dyspersję dźwięku przy wysokich częstotliwościach. Jednak bardzo małe głośniki wysokotonowe mają mniejszą średnicę, co ogranicza ich wydajność na niższym końcu ich zasięgu; mają mniejsze cewki dźwiękowe, które ograniczają ich całkowitą moc wyjściową.

Głośniki do wzmocnienia dźwięku

Głośnik wysokotonowyGłośniki wysokotonowe przeznaczone do wzmocnienia dźwięku i instrumentów muzycznych aplikacji są ogólnie podobne do głośników wysokotonowych o wysokiej wierności odtwarzanych dźwięków, choć nie są one zwykle określane jako głośniki wysokotonowe, ale jako sterowniki wysokiej częstotliwości.

Aby zapewnić wyższy poziom dźwięku i zwiększoną kontrolę dyspersji dźwięku stosuje się specjalnej konstrukcji kierownice. Zwykle stosowane sterowniki wysokiej częstotliwości w progach PA są często określane jako sterowniki kompresji z trybu akustycznego połączenia między membraną a kierowcą tuby prowadzącej.

Różne materiały są używane w konstrukcji membrany sterownika kompresji, w tym tytan, aluminium, fenolowe impregnowane tkaniny, poliimid i folii PET, z których każdy ma swoje własne cechy. Membrana jest przyklejony do cewki, zwykle wykonanej z innego materiału i kopuły, ponieważ musi poradzić sobie z ciepłem bez rozerwania lub znacznej zmiany rozmiaru.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here