Rynek telewizorów jest z każdym dniem coraz większy, ale także coraz bardziej skomplikowany. Obecnie w sklepach dostępna jest bardzo szeroka gama telewizorów HD (high-definition) i 4K Ultra HD – od tych ze średniej wielkości ekranami, aż po wysokiej klasy telewizory, które kosztować mogą nawet tyle, co dobry samochód. Czy wiemy zatem, na co zwrócić uwagę przy zakupie telewizora?
Na co zwrócić uwagę przy zakupie telewizora?
Niezależnie od tego, czy szukamy telewizora zupełnie podstawowego, czy też o wysokiej wydajności, najważniejszym dla wielu z nas czynnikiem przy podejmowaniu decyzji będzie, prawdopodobnie, rozmiar ekranu. Zastanówmy się, ile osób w naszjej rodzinie zwykle ogląda telewizję i gdzie zamierzamy umieścić swój nowy odbiornik. Następnie wybierzmy rozmiar ekranu, który będzie mieścił się zarówno w naszej domowej przestrzeni, jak i naszym budżecie.
Rozmiar ekranu zależy również od tego, jak blisko niego się znajdujemy
Zasadniczo, jeśli widzimy pojedyncze piksele na ekranie, jesteśmy zbyt blisko ekranu. Oczywiście, powinniśmy siedzieć z dala od telewizora, a im telewizor większy – tym większą odległość od niego powinniśmy zachować. Rozdzielczość telewizora opisuje liczba pikseli, które składają się na obraz na ekranie, opisane w kategoriach poziomych i pionowych kolumn. Więcej pikseli przekłada się na ostrzejszy obraz i drobniejsze szczegóły, więc wyższa rozdzielczość (prawie zawsze) jest lepsza.
Od kilku lat rozdzielczość 1920 x 1080, znana również jako Full HD, jest standardem i nadal jest najczęstszą rozdzielczością występującą w telewizorach na całym świecie. Jednak producenci telewizorów szybko przenoszą się na rozdzielczość Ultra HD (4K). Telewizory 4K mają czterokrotnie większą liczbę pikseli niż obecne ekrany HD. Mówimy tu o 3840 x 2160 pikselach. Największą zaletą telewizorów 4K jest to, że małe obiekty na ekranie mają więcej szczegółów, w tym ostrzejszy tekst. Ogólnie rzecz biorąc, obrazy są bogatsze i bardziej przypominają realne życie, niż tylko płaskie obrazy.
Jednak nawet najdroższe telewizory HD mają często pewną wadę: słaby dźwięk. Jest to konsekwencja smukłego projektowania telewizorów – nie ma w nich wystarczająco dużo miejsca na duże głośniki, które zapewnią pełne, bogate brzmienie.
Każdy z nas od telewizora oczekuje czegoś innego, każdy musi więc przyjąć swoje własne kryteria, decydując się na zakup nowego sprzętu. Bierzmy jednak pod uwagę najpierw nasze potrzeby, a dopiero potem patrzmy na specyfikację.