Rachunek VAT

Wprowadzenie w Polsce mechanizmu płatności podzielonej spowodowało konieczność posiadania przez przedsiębiorców rachunku VAT. Wcześniej nie było takiej konieczności, do prowadzenia legalnej działalności gospodarczej wystarczył jedynie standardowy rachunek płatniczy. Za jego pośrednictwem dokonywano transakcji biznesowych.

Obecnie każda zapłata za fakturę jest dzielona na dwie części. Kwota netto faktury jest wpłacana na zwykły rachunek rozliczeniowy sprzedawcy, zaś kwota podatku VAT ma trafiać właśnie na rachunek VAT. Taka sytuacja powoduje, że każdy przedsiębiorca posiadający konto bankowe uzyskuje dostęp do rachunku VAT. Jest on bezpośrednio powiązany z jego kontem. Specjalny rachunek muszą posiadać nie tylko podmioty będące czynny podatnikiem VAT, ale również ci, którzy korzystają ze zwolnienia z podatku od towaru i usług. Funkcjonowanie rachunku VAT jest ściśle powiązane z wprowadzeniem w 2018 roku mechanizmu podzielonej płatności. Jest on nazywany potocznie split payment.

Kto może otworzyć rachunek VAT dla przedsiębiorcy? Zajmują się tym przede wszystkim banki oraz kasy oszczędnościowo-kredytowe. Cała operacja otwierania rachunku przebiega bez zbędnych formalności. Należy pamiętać, że rachunek VAT jest przeznaczony jedynie do prowadzenia rozliczeń w polskiej walucie. Według zapisów znajdujących się w nowelizacji o prawie bankowym, założenie konta oraz jego prowadzenie nie jest obłożone żadnymi opłatami oraz prowizjami. Jest ono całkowicie darmowe, nie jest dla przedsiębiorców dodatkowym obciążeniem. Do rachunku nie są wydawane żadne dodatkowe instrument płatnicze. Nie są więc do niego dołączane choćby nawet karty płatnicze.

Wprowadzenie rachunku VAT jest podstawą do skutecznego funkcjonowania mechanizmu podzielonej płatności. Lokowanie na nim środków pochodzących z podatku VAT sprawia, że istnieje mniejsze ryzyko popełniania oszustw podatkowych. Pomaga to jednocześnie w uszczelnieniu polskiego systemu podatkowego. Przekłada się to w prostej linii na większe wpływy do budżetu państwa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here