Czym jest oscyloskop?

0
2786

Oscyloskopy to uniwersalne urządzenia pomiarowe, które są stosowane do obserwacji, obrazowania oraz badania przebiegów elektrycznych. Historia pierwszych oscyloskopów sięga końca XVIII wieku, a współczesne oscyloskopy są wykorzystywane m.in. do prac badawczych, czy kalibracji różnego rodzaju urządzeń elektrycznych. Czytaj dalej i dowiedz się, czym są oscyloskopy.

Oscyloskop to przyrząd elektroniczny, który umożliwia sprawdzenie przebiegów zależności pomiędzy dwiema wielkościami (głównie elektrycznymi). Oscyloskopy umożliwiają stosunkowo precyzyjne badanie przebiegów szybkozmiennych, które nie są możliwe do bezpośredniego zaobserwowania przez człowieka.

Oscyloskop – historia i rodzaje

Pierwszy oscyloskop powstał w roku 1897 r., a jego wynalazcą został Karl Ferdinand Braun. Ten niemiecki fizyk, został laureatem Nagrody Nobla oraz przyczynił się do rozwoju technologii radiowej oraz technologii telewizyjnej.  Pionierski oscyloskop powstał w wyniku stworzenia lampy oscyloskopowej i znacznie różnił się od spotykanych współcześnie oscyloskopów.

Wyróżnia się kilka rodzajów oscyloskopów, w zależności od technologii analizy sygnału, wyróżnia: oscyloskopy analogowe i oscyloskopy cyfrowe. Inny podziałem jest rozróżnienie oscyloskopów na urządzenia z odchylaniem ciągłym lub okresowym, oscyloskopy uniwersalne z odchylaniem ciągłym i wyzwalanym, a także oscyloskopy szybkie (o bardzo dużej częstotliwości).

Oscyloskop analogowy – czym jest i jak działa?

Oscyloskopy analogowe bazowały na lampie oscyloskopowej i w większości zastosowań zostały wyparte przez oscyloskopy cyfrowe. Oscyloskopy analogowe przez wiele lat służyły jako jedyne urządzenia do obserwacji oraz rejestracji różnego rodzaju przebiegów elektrycznych. Z biegiem lat, wykorzystanie różnego rodzaju przetworników, pozwoliło na obserwację i rejestrację wielkości nieelektrycznych.

Lampy oscyloskopowe, wykorzystywane w oscyloskopach analogowych są lampami obrazowymi, charakteryzującymi się elektrostatycznym odchylaniem wiązki elektronów.  Zaletą lampy oscyloskopowej jest stosunkowo prosta konstrukcja urządzenia, która od twórcy nie wymaga dodatkowych i skomplikowanych układów dodatkowych. Lampy oscyloskopowe mają jednak swoje wady, jedną z nich jest minimalny kąt odchylania strumienia, który wynosi od kilku do kilkunastu stopni. W związku z tym, lampy oscyloskopowe są długie lub posiadają niewielki ekran.

W analogowych oscyloskopach obraz generowany jest za pomocą oddziaływania obserwowanych przebiegów na układ odchylania wiązki elektronowej. Oscyloskopy analogowe umożliwiają różne sposoby pomiaru urządzeń. Wśród nich można wyróżnić: oscyloskopy jednostrumieniowej oscyloskopy dwustrumieniowej, oscyloskopy stroboskopowe czy oscyloskopy z pamięcią.

Jednostrumieniowe oscyloskopy analogowe, charakteryzują się możliwością pracy w systemie dwukanałowym, a także możliwością badania sygnałów w zakresie 0 Hz do 3 GHz. Z kolei dwustrumieniowe oscyloskopy analogowe, posiadają lampy oscyloskopowe o dwóch strumieniach elektronów. Dzięki temu umożliwiają jednoczesne badanie dwóch sygnałów.

Czytaj także: Jak używać oscyloskopu?  

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here