filmy na gogle vr

VR rozwija się od kilku lat bardzo dynamicznie, niemniej jednak wciąż znajduje się na samym początku swojego rozwoju, a prawdziwy rozkwit tej technologii wciąż jeszcze przed nami. Pierwsze urządzenia i materiały pod tę technologię zostały opublikowane dopiero w 2015 roku i szybko zyskały sobie popularność. Coraz większa ilość użytkowników jest zainteresowana korzystaniem z technologii pozwalającej na doświadczanie wirtualnej rzeczywistości. Jednocześnie coraz więcej firm oraz twórców dostrzega potencjał technologii VR. Bardzo popularne są ostatnio filmy na gogle VR. Dodatkowo zachęca ich także fakt, że prawie każda osoba posiada dziś prywatnego smartfona i niemal nigdy się z nim nie rozstaje, a zakup podstawowego sprzętu do oglądania treści VR to koszt, na który większość ludzi może sobie pozwolić. Zakup taki nie nadszarpuje domowego budżetu. Czego w ogóle potrzeba, aby móc doświadczać rzeczywistości na swoim smartfonie?

Gogle VR

filmy na gogle vrJedynym w zasadzie wydatkiem, jaki musimy ponieść na samym początku jest kupienie tak zwanych gogli VR. Najtańsze wyprodukowane zostały przez firmę Google i są zrobione z kartonu, na co wskazuje ich ciekawa nazwa – Cardboard. Kosztują zaledwie kilkadziesiąt złotych i są łatwo dostępne w wielu sklepach internetowych. Jest też sporo innych firm, które na tej samej podstawie stworzyły swoje własne gogle. Co najciekawsze każdy, kto choć trochę lubi majsterkowanie i prace ręczne może także zbudować własne gogle do wirtualnej rzeczywistości. Jak to możliwe? Otóż firma Google opublikowała w internecie i udostępnia zupełnie bezpłatnie pełną instrukcję wykonania kartonowych gogli. Do ich wykonania oprócz instrukcji potrzebne jeszcze będą dwie soczewki, kawałek kartonu i gumka recepturka. To wszystko. Złożenie całości zajmie niewiele czasu. Jeśli jesteśmy choć trochę zainteresowani tą technologią to chcielibyśmy wiedzieć, jakie w ogóle rodzaje treści są aktualnie dostępne.

Filmy na gogle VR

Otóż można pobierać za darmo filmy na gogle vr, różnego rodzaju aplikacje i oczywiście gry. Z każdego rodzaju możemy dziś znaleźć setki, a nawet tysiące treści dostępnych za darmo. Cechą charakterystyczną wszystkich tych treści jest to, że użytkownik znajduje się w samym centrum wydarzeń. Telefony posiadają wbudowany akcelerometr, który potrafi rozpoznać ruchy głową. Gogle w połączeniu z telefonem są w stanie zatem wyświetlić obraz dostosowany do tych ruchów użytkownika. A więc może się on rozglądać po tej wirtualnej rzeczywistości, w której się znalazł. Bardzo ciekawą kwestią jest to, w jaki sposób powstają na przykład filmy, które umożliwiają użytkownikowi zatopienie się w wirtualnej rzeczywistości na swoim smartfonie.

Filmy takie nazywane są inaczej filmami sferycznymi albo jako video 360. Tak na prawdę filmy tego typu to jedynie mały wycinek tego czym jest wirtualna rzeczywistość. Jest to natomiast metoda dostępna dla każdego i wiele osób może z powodzeniem samodzielnie tworzyć tego typu proste produkcje. Jaki sprzęt trzeba posiadać, żeby tworzyć filmy wideo 360? Można oczywiście starać się modyfikować aktualnie posiadany tradycyjny sprzęt, na przykład poprzez dodatkowe obiektywy przeznaczone do lustrzanek cyfrowych lub kamer. Zdecydowanie lepszym sposobem jest natomiast zainwestowanie w profesjonalny sprzęt, specjalnie do tego przygotowane kamery.

Kamery do filmów VR

filmy na gogle vrJest kilka tego typu kamer w stosunkowo niewielkiej cenie, które charakteryzują się tym, że obraz nimi nagrywany będzie kompatybilny z youtube vr. Jest to dobra wiadomość, ponieważ aktualnie jest to najbardziej popularna platforma do publikowania oraz oglądania tego typu filmików. Istnieją oczywiście także opcje znacznie droższe, które oferują znacznie lepszą jakość obrazu i wrażenie jeszcze większej realności dla odbiorcy, ale ze względu na duże koszta przeznaczone są dla profesjonalistów i firm, które zamierzają zająć się zawodowo i komercyjnie tworzeniem filmów sferycznych. Jeśli chodzi o to, gdzie w ogóle można znaleźć filmy kręcone z przeznaczeniem na gogle vr to duża ich ilość jest dostępna we wspomnianej już aplikacji youtube vr. Także facebook oraz tradycyjny youtube umożliwiają wgrywanie takich filmów.

Zarówno w Google Play, jak i Apple Store dostępnych jest co najmniej kilka aplikacji, które są warte zainteresowania, charakteryzują się dużym wyborem ciekawych nagrań, zaufaniem użytkowników, dobrymi ocenami. Warto je pobrać i samodzielnie przetestować. Pytaniem, które z pewnością zadają sobie wszyscy, którzy usłyszeli o technologii VR i się nią zachwycili jest to, czy zwykłe filmy także można oglądać jako vr? Co ciekawe okazuje się, że jest to jak najbardziej możliwe. Aby oglądać zwyczajne filmy 2D w wirtualnej rzeczywistości należy pobrać na telefon specjalną aplikację. Oglądanie filmu wygląda w taki sposób, że aplikacja umiejscawia nas, jako obserwatorów, w sali kinowej lub też teatralnej, w której mamy możliwość oglądania danego filmu. Co ciekawe sterowanie taką aplikacją i wybór filmu dokonuje się bez potrzeby ściągania gogli. Wyboru odpowiednich opcji dokonujemy skupiając na jednej z nich swój wzrok.

[Głosów:5    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here