Głośnik niskotonowy

Coraz popularniejsze wśród młodych ludzi jest dziś przerabianie wedle własnego pomysłu samochodowych zestawów audio. Z racji dużych możliwości amplifonicznych radia samochodowego można do jego przewodów podłączyć niezliczoną ilość głośników. Coraz więcej spotyka się więc samochodów, gdzie zamiast czterech lub sześciu podstawowych głośników odnajdziemy przykładowo dwanaście. Są to prawdziwe studia muzyczne.

Głośnik niskotonowy

Głośnik niskotonowyNajczęstszym pytaniem zadawanym przez młodych, początkujących konstruktorów zaczynających przygodę z audio jest pytanie, jaki głośnik dokupić, by dało się go podłączyć do radia samochodowego. Standardowe wysokotonowe głośniki nie zdadzą tu egzaminu. W wyniku przeciążeń energetycznych szybko spalą się przez nadmierne impulsy przechodzące przez cewkę. Głośniki średniotonowe również nie są polecane do samochodów z powodu słabej jakości dźwięku słyszalnego po podłączeniu. Ostatnim więc możliwym do podłączenia wariantem pozostaje głośnik niskotonowy. Najlepiej wybrać głośniki produkcji renomowanych polskich lub amerykańskich firm, gdyż chińskie odpowiedniki nie mają zazwyczaj zbyt długiej żywotności. Niektórzy eksperci wypowiadający się na internetowych forach audio polecają również głośniki japońskiej firmy Pioneer. Autor artykułu nie mógł jednak podjąć się oceny ich brzmienia w samochodach, gdyż nie było ono badane w testach naukowych. Z tego powodu ciężko ocenić możliwości tych głośników, a ryzyko w wypadku niepowodzenia instalacji spadnie na inwestora.

Jakie modele warto kupić?

Poniżej wymienię kilka polecanych przez internautów modeli głośników niskotonowych wraz z ich parametrami. Głośnik Niskotonowy STX GDN-20/80/8 SC to urządzenie o impedancji ośmiu omów oraz rozmiarach dwadzieścia na dwadzieścia centymetrów. Moc nominalna głośnika wynosi maksimum osiemdziesiąt watów. Co ważne, w omawianym modelu zastosowano otwory wentylacyjne w magnesie, które korzystnie wpływają na przewietrzanie cewki, co ma szczególne znaczenie przy głośnikach dużej mocy, takich jak wspomniany. Średnica głośnika wynosi osiem cali zaś czułość opiewa na osiemdziesiąt dziewięć decybeli.

Kolejnym wartym polecenia modelem głośnika jest LW 650 8Ω 6,5″ 16,5cm. Głośnik posiada otwarty kosz wykonany ze stali. Membrana suszona wykonana z celulozy osadzona została przez producenta na miękkim, gumowym zawieszeniu co ułatwia pracę. Wartym zaznaczenia jest fakt występowania wewnątrz głośnika wentylowanej cewki pozwalającej na sprawniejszą pracę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here