Dron RC - jak wybrać idealny model dla siebie?

Jeszcze niedawno można było oglądać zaawansowane technologie przyszłości jedynie w filmach science fiction. Wielu pasjonatów elektroniki i nowych technologii ekscytowało się robotem szpiegowskim, który skanował pokój zza okna w jednej z części sagi Gwiezdnych Wojen. Dzisiaj każdy ma dostęp do bardzo zaawansowanych urządzeń, mogących działać w podobny sposób.

Do czego wykorzystywane są drony?

Dron RC znajduje dziś zastosowanie w niezliczonej ilości dziedzin. Jednym z najpopularniejszych zastosowań jest wykorzystanie takiego sprzętu jako narzędzia fotograficznego. Firma Amazon pracuje nad rozwiązaniem, w którym rój dronów dostawczych oczekiwałby na polecenie dostarczenia paczki. Tego typu technologia sprawiłaby, że użytkownicy mogliby w ciągu krótszym niż godzina otrzymać paczkę zakupioną przez internet w Amazonie. System jest na tyle sprawny, że dostarcza paczki w określone miejsce i radzi sobie bez problemu z ich transportem. Jednak problem polega między innymi na rozwiązaniu sytuacji, w której klient nie będzie odbierał paczki. Na polskich uczelniach technicznych oraz za granicą stale trwają prace nad rozwijaniem możliwości dronów RC. Na jednej z prezentacji TED zostały przedstawione osiągnięcia w tej dziedzinie. Na pierwszym wykładzie drony korzystały  z systemu kamer umieszczonych w pomieszczeniu. Dzięki określonym algorytmom potrafiły na przykład odbijać rzuconą w ich kierunku piłeczkę, ustabilizować lot mimo uszkodzonych śmigieł czy utrzymywać na sobie pełną szklankę wody, nie roniąc ani kropli mimo gwałtownych ruchów zadawanych przez użytkownika. Na kolejnym wykładzie drony nie potrzebowały już kamer – zostały przedstawione niesamowite możliwości zarówno pojedynczych urządzeń, jak i możliwości wynikających ze współpracy całego roju. Drony wykorzystywane są także do trudnych zadań, w których człowiek mógłby doznać uszczerbku na zdrowiu – na przykład podczas misji ratunkowych w górach, na morzu czy w zawalonych konstrukcjach. Sprawdzają się również w systemach ochrony jako monitoring budynków oraz na przykład podczas prowadzenia reportażów z dużych koncertów lub innych ważnych wydarzeń.

Drony fotograficzne

DJI to firma, która zyskała popularność dzięki produkcji wysokiej jakości latających dronów RC przeznaczonych do tworzenia filmów i zdjęć z lotu ptaka. W ofercie są takie produkty, jak DJI Mavic, DJI Spark czy DJI Phantom. Producent oferuje urządzenia dla profesjonalistów oraz praktyczne, kieszonkowe drony o bardzo dużych możliwościach dla każdego. Materiały tworzone takim sprzętem charakteryzują się bardzo wysoką jakością. Dron RC posiada z każdej strony szereg czujników pomagających omijać przeszkody, a w najnowszych modelach po wykryciu niskiego poziomu baterii urządzenie wraca do właściciela. Potrafi też śledzić poruszający się obiekt, znakomicie stabilizuje obraz i tłumi drgania wynikające z lotu oraz wykonuje wiele innych, bardzo trudnych manewrów, korzystając z modułu GPS i różnorodnych czujników (na przykład sensorów zbliżeniowych, żyroskopu i akcelerometru). Takie urządzenia produkowane są jeszcze przez takie firmy jak GoPro czy coraz popularniejszą w Polsce markę Xiaomi.

Jaki dron RC dobrać dla siebie?

Dobranie odpowiedniego sprzętu zależy przede wszystkim od jego przeznaczenia oraz od doświadczenia przyszłego użytkownika. Przykładowo, jeżeli ma być to dron RC służący do wykonywania filmów z dużej wysokości, ale użytkownik jeszcze nie miał okazji sterować takim sprzętem – warto zakupić najpierw sprzęt o możliwie najmniejszej wartości, który będzie dobrym materiałem do nauki dla początkującego pilota. Dopiero po odpowiednio długim okresie nauki warto szukać docelowego sprzętu. Drony mogą być również doskonałym narzędziem do realizacji zaawansowanego technologicznie projektu z dziedziny robotyki.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here