Komputeryzacja i automatyzacja procesów produkcyjnych stała się standardem w dużych zakładach, niemniej także w mniejszych zakładach jest ona coraz częściej stosowana. Dobrze dopasowane komputery przemysłowe wpływają na podniesienie jakości, wydajności i efektywności pracy przy jednoczesnej optymalizacji kosztów i minimalizacji ryzyka awarii i związanych z nią przestojów.
Komputery przemysłowe do pracy w trudnych warunkach
Oczywistym jest, że komputery przemysłowe (IPC) muszą być dostosowane do specyfiki zakładu, a więc i do panujących w nim warunków. Mówimy o zakładach przemysłowych, magazynach, centrach logistycznych, chłodniach, spalarniach i wielu innych. Jak widać, w każdym z wymienionych zakładów panuje specyficzne otoczenie pracy, różniące się ekstremalnymi temperaturami, zapyleniem, wilgotnością czy tempem procesów produkcji. Komputery przemysłowe są konstruowane z wysokiej klasy podzespołów, w których ważne jest tak samo oprogramowanie, jak i sama obudowa.
Komputery przemysłowe wykazują bardzo wysoką odporność na:
– drgania i wstrząsy;
– skrajne temperatury;
– wysokie zapylenie;
– przegrzanie;
– zalanie;
– zakłócenia elektromagnetyczne.
Zalety stosowania komputerów przemysłowych
Jak już wspomniano, komputery przemysłowe mają bezpośrednie przełożenie na wydajność zakładu. Stają się sercem procesów produkcyjnych i wielu innych, usprawniają pracę, a przy tym zapewniają powtarzalność jakości. Wysoka żywotność sprzętu – standardowa gwarancja na komputery przemysłowe wynosi 15 lat – pozwala na minimalizowanie ryzyka pojawienia się błędu lub przestoju związanego z awarią.
Odpowiednie dopasowanie IPC do specyfiki zakładu, danego odcinka produkcji itp. pozwala na lepsze, całościowe zarządzanie. Stale rosnące wymagania rynkowe sprawiają, że producenci IPC tworzą coraz bardziej zaawansowane systemy, które znajdują zastosowanie praktycznie w każdej dziedzinie. W Polsce z tych rozwiązań korzystają zakłady przemysłowe, motoryzacyjne, medyczne, energetyczne,górnicze czy spożywcze. Główną zaletą ich zastosowania jest niezawodność, a także możliwość wyeliminowania błędów popełnianych przez pracowników, które prowadziły do spadku produkcji i obniżenia jej jakości. Nie należy jednak postrzegać komputerów przemysłowych jako tych urządzeń, które wykluczają zaangażowanie człowieka, wprost przeciwnie, dla pracowników stają się one nieodzowną pomocą, odciążającą od wielu obowiązków.
Artykuł przygotowany w oparciu o materiały znalezione na unisystem.pl