Kamery inspekcyjne – idealne narzędzie do zadań specjalnych

0
1571

Boroskopy, inaczej kamery inspekcyjne, to narzędzia umożliwiające podgląd i wykonanie nagrania z trudno dostępnych miejsc. Wykorzystywane są w wielu profesjach – niezastąpione są w pracy mechaników, hydraulików, inspektorów, a często użyteczne bywają również jako element domowego wyposażenia. Czym charakteryzują się te urządzenia? Jakie modele można znaleźć na rynku?

Budowa boroskopów

Boroskopy charakteryzują się wysoką wytrzymałością, wodoszczelnością i odpornością na temperatury. To pozwala na przeprowadzanie inspekcji w wielu miejscach, jak na przykład w trudno dostępnych częściach silnika, studzienkach czy rurach kanalizacyjnych. Kamera inspekcyjna składa się z głowicy i elastycznego przewodu, który pozwala na dokładne manipulowanie urządzeniem. Na głowicy umieszczona jest najczęściej lampka LED, która umożliwia dokładny podgląd elementów w całkowicie zaciemnionych miejscach.

Na rynku znajdziemy kamery inspekcyjne z przewodami o różnej długości – w zależności od przeznaczenia. Modele różnią się również średnicami głowic. Wiele z nich pozwala na rotację obrazu, dzięki czemu uzyskać można pełniejszy obraz i lepsze rozeznanie dotyczące problemu. Na rynku dostępne są również modele mikro, które umożliwiają penetrację niewielkich otworów i szczelin. Profesjonalne modele wyposażone są również w noktowizor, ułatwiający dokładną obserwację nocą.

Zasada działania kamer inspekcyjnych

Kamery inspekcyjne umożliwiają zapis na karcie SD o dużej pojemności. Większość z nich umożliwia wybór trybu zapisu foto lub wideo, w zależności od potrzeb. Obraz jest rejestrowany na karcie, jednak na dołączonym, kolorowym monitorze można dokonywać również obserwacji na bieżąco. To duże ułatwienie i oszczędność czasu. Boroskopy posiadają również możliwość nawet kilkukrotnego zoomowania, czyli przybliżania obrazu, bez uszczerbku na jego jakości.

W zależności od modelu, kamery zasilane są bateriami są zasilaczem. Przystosowane są do kilku godzin nieprzerwanej pracy.

Lustra inspekcyjne

Podstawowym i niezwykle prostym narzędziem, które umożliwia podgląd trudno dostępnych miejsc, jest lustro inspekcyjne. Wykorzystywane jest ono w wielu warsztatach samochodowych, ale niezbędne okazuje się również w pracy służb mundurowych. Jego zaletą jest niezawodność i solidność wykonania. Kilka kluczowych rozwiązań pozwala na wydajną i efektywną pracę.

Lustro wyposażone jest od spodu w kółka, które pozwalają na łatwe przesuwanie narzędzia po podłożu w celu dotarcia na przykład pod karoserię samochodu. Płynne przesuwanie się gwarantuje również ruchoma głowica, której stopień nachylenia łatwo można dostosować do potrzeb. Długość wysięgnika jest regulowana. Wyposażony jest również w wygodny uchwyt.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here